نحوه نگهداری زعفران در خانه

آنچه در این مقاله می خوانید...

آیا زعفران خراب میشود؟ماندگاری زعفران چقدر است؟چگونه میتوانیم از کیفیت داشتن زعفرانی که در خانه مانده خاطر جمع شویم؟آیا می شود زعفران را در دمای اتاق نگهداری کرد؟نحوه نگهداری زعفران در خانهخشک کردن زعفران در خانهزعفران را با آسیاب برقی پودر نکنید :انتخاب بسته بندی مناسب برای نگهداری زعفران :زعفران را چگونه استفاده کنیم؟

آیا زعفران خراب میشه؟ شرایط نگه داری زعفران چیه؟ نحوه نگهداری زعفران در خانه چیست؟ روش تشخیص زعفران کهنه از زعفران امسالی چیه؟برای آموزش طرز نگهداری زعفران باید به سوال زیر پاسخ بدیم.

اگر از جمله افرادی هستید که زعفران را به صورت عمده و به مقدار فراوان خریداری می کنید، معمولاً مقدار کمی را استفاده می کنید و بقیه آن را کنار می گذارید و در مواقع لزوم، از آن استفاده می کنید. حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا ممکن است زعفران خراب شود؟ برای جواب این سوال ادامه مقاله را بخوانید.

ایا زعفران خراب می شود؟

آیا زعفران خراب میشود؟

خراب شدن در زعفران به معنی فاسد شدن نیست. اگر زعفران را، در بسته بندی نادرست نگهداری کنیم و یا از روش های اشتباه برای پودر کردن استفاده کنیم، زعفران عطر و بو و قدرت رنگ دهی خود را از دست می دهد.

پس به طور کلی زعفران خراب نمی شود، بلکه اگر به زعفران رطوبت وارد شود و یا از روش های نادرست پودر شود قدرت عطر و بوی اولیه ی خود را نخواهد داشت.

ماندگاری زعفران چقدر است؟

ماندگاری زعفران ۲ سال است. البته بیشتر از ۲ سال هم زعفران می تواند بماند ولی کیفیت عطر و بوی آن به مرور از بین می رود.

پس در صورت نیاز به نگه داشتن زعفران باید آن را به صورت خاص و به طور ویژه نگه دارید.
که توصیه من به شما این است که مقدار زعفران مورد نیاز را با توجه به مصرف خود سفارش دهید. البته با توجه به شرایط اقتصادی بهتر است زعفران مصرفی یک سال خود را سفارش دهید و سپس با راهکارهایی که در ادامه معرفی می کنیم از زعفران نگه داری کنید.

با پیشرفت امکانات و خرید به صورت آنلاین دیگر نگرانی برای خرید حضوری ندارد و از محصول تازه با بالاترین کیفیت میتوانید استفاده نمایید برای خرید فوری آنلاین، مجموعه ی شهر زعفران در خدمت شماست.

تاریخ انقضای زعفران چقدر است؟

چگونه میتوانیم از کیفیت داشتن زعفرانی که در خانه مانده خاطر جمع شویم؟

برای آزمایش این که آیا زعفران هنوز هم عطر و بوی اولیه خود را دارد یا نه، می توانید مقداری از آن را بین انگشتان دست پودر کنید، سپس آنها را بچشید و بو کنید.
اگر عطر آن ضعیف باشد و یا در صورت چشیدن، مزه ی زعفران را حس نکردید، بهتر است آن را استفاده نکنید یا اینکه زعفران جدید تهیه کنید و این دو را با هم مخلوط کنید و سپس استفاده کنید.

آیا می شود زعفران را در دمای اتاق نگهداری کرد؟

ترجیحا بهتر است در جای سرد و خشک و دور از نور مستقیم آفتاب نگه داری شود. اما در شرایط خاص در دمای اتاق هم می شود نگه داری کرد اما به یاد داشته باشید در کنار اجاق گاز یا یک مکان خیلی گرم یا در معرض تابش مستقیم آفتاب نباشد.
بطور کلی برای به حفظ ماندگاری زعفران، و برای نگهداری طعم و عطر و بوی آن، زعفران را در ظروف فلزی یا شیشه ای با درب‌های محکم نگهداری کنید.

بریم سراغ سوال اصلینحوه نگهداری زعفران در خانه

چطور از زعفران نگهداری کنیم که مدت زیادی بمونه و خراب نشه و طعم و بوش رو از دست نده؟

زعفران را معمولا تو یه جای خشک و خنک قرار می‌دهند تا کیفیتش مثل سابق بماند و تغییر نکند. قدم اول برای نگهداری به صورت اصولی که خواص زعفران ازبین نرود به شرح زیر است:

خشک کردن زعفران در خانه

 • خشک بودن زعفران در ایجاد عطر و بوی زعفران نقش مهمی دارد. زعفرانی که خریداری می کنید، حتما بررسی کنید که خشک باشد و رطوبت نداشته باشد.
 • اگر زعفران خریداری شده رطوبت داشت، باید آن را خشک کنید. خشک کردن زعفران نه به این معنی که تو حرارت مستقیم قرار بدید چون در این صورت یا میسوزه با با تغییر رنگ کیفیتشو از دست میده.برای خشک کردن میتوانید زعفران را در بین دستمال بزارید و روی یک بشقاب یا سینی بزارین و سپس روی حرارت بسیار بسیار پایین به مدت خیلی کم بزارین تا خشک بشه.
 • زمانی که زعفران را از یخچال برای استفاده بیرون می آورید، فقط چند ثانیه مهلت دارید تا آن را دوباره به محیط قبلی خود بازگردانید. اگر زمان بیشتری به زعفران بدهید، رطوبت هوای اطراف خود را جذب خواهد کرد.

زعفران را با آسیاب برقی پودر نکنید :

 • برای پودر کردن زعفران، باید مقدار مورد مصرف را پودر کنید و همه ی زعفران را پودر نکنید. پودر کردن تمام زعفران و استفاده دیرهنگام از آن باعث میشه که عطر و بوی آن از بین بره. پس هر مقداری که لازم دارین رو فقط پودر کنید.
 • برای پودر کردن زعفران، از آسیاب برقی استفاده نکنید. چون در اثر حرارت ایجاد شده، زعفران می سوزد و عطر و بوی زعفران کم می شود.
 • برای پودر کردن از آسیاب های سنگی یا هاونگ های برنجی استفاده کنید.

انتخاب بسته بندی مناسب برای نگهداری زعفران :

 • ظرفتون مناسب حجم زعفران باشه تا کمترین مقدار هوا تو ظرف بتونه جریان پیدا کنه و باعث از بین رفتن خواص زعفران نشود. ( حتی الامکان سعی کنید از ظرفی استفاده کنید که هوا جریان پیدا نکنه )
 • زعفران در ظرف مناسب که هیچ گونه هوایی رد وبدل نشود نگه داری شود.
 • ظرف شفاف نباشه نور و حرارت کیفیت زعفران رو کاهش میده. اگه ظرفتون شیشه ایی میتونید تو کابینت یا مکان تاریکی که حرارت نداشته باشه نگهداری کنید.
 • ظرف مخصوص نگهداری زعفران پلاستیکی نباشد.

زعفران را چگونه استفاده کنیم؟

 • خیلی ها زعفران را دم و در یخچال یا فریزر نگهداری میکنند و براساس نیاز هرازگاهی مصرف میکنند این روش،روش خوبی میتواند باشد. همچنین می توانید زعفران را پودر کرده و در یک ظرف که قالب طور است بریزید و سپس آب به آن اضافه کنید و آن را در فریزر قرار دهید تا یخ بزند و سپس برای هر مصرف یک قالب یخی زعفرانی را استفاده کنید.

اما نگهداری زعفران در خانه در این حالت بیش از ۲ هفته توصیه نمیشود چون تمام خواص و عطر زعفران از بین میرود.

بهترین حالت بدین صورت است که شما در زمان نیاز مصرف به زعفران را پودر کنید.

شما با پودر کردن میتوانید از نهایت عطرو طعم و رنگدهی زعفران استفاده نمایید.

اما اگر ابتدا زعفران را پودر کنید و سپس در ظرف به مدت طولانی نگهداری نمایید، عطر و بوی زعفران کاهش می یابد.

برترین و باکیفیت ترین زعفران قائنات را از ما بخواهید.
برای اطلاع از قیمت روز می توانید صفحه ی اصلی را مشاهده کنید یا از طریق فرم زیر می توانید با کارشناسان مجموعه ی شهر زعفران ارتباط بگیرید و نسبت به خرید اقدام نمایید.

لیست قیمت روز زعفران ۰۱ خرداد ۱۴۰۳

نام محصولقیمت عمده کیلویی
زعفران سوپر نگین درجه یک104 میلیون تومان
زعفران سوپر نگین درجه دو102 میلیون تومان
زعفران نگین درجه یک100 میلیون تومان
زعفران نگین درجه دو99 میلیون تومان
زعفران سرگل درجه یک95 میلیون تومان
زعفران پوشالی درجه یک93 میلیون تومان
زعفران پوشال معمولی91 میلیون تومان
زعفران شکسته درجه یک80 میلیون تومان
زعفران دخترپیچ درجه یک75 میلیون تومان
زعفران سفیدی درجه یک8 میلیون و 500 هزار تومان
پرچم زرد زعفران درجه یک1 میلیون و 300 هزار تومان
ceo-shahresaffron

مجتبی قربانی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه‌های زیر کلیک کنید.

فرم مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *