آنچه در این مقاله می خوانید...

راه های تشخیص زعفران اصل و تقلبی :۱- مزه کردن زعفران۲- سر شاخه های رشته زعفران باید شیپوری شکل باشند۳- تشخیص زعفران از رنگ آن۴- تقلب زعفران با گیاه گلرنگ۵- زعفران اصل و تازه عطر تندی دارد6- افزایش وزن زعفرانافزایش وزن با نوشابه :افزایش وزن با گرد زعفران :افزایش وزن با مواد معدنی :افزایش وزن با رطوبت :7- زعفران چرب نیستاما ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که به دلیل مسافت دور و عدم امکان ملاقات حضوری و خرید از فروشگاه های اینترنتی زعفران چطور می توانیم زعفران درجه یک اصل را سفارش دهیم؟

تشخیص زعفران اصل از تقلبی

آنچه در این مقاله می خوانید...

راه های تشخیص زعفران اصل و تقلبی :۱- مزه کردن زعفران۲- سر شاخه های رشته زعفران باید شیپوری شکل باشند۳- تشخیص زعفران از رنگ آن۴- تقلب زعفران با گیاه گلرنگ۵- زعفران اصل و تازه عطر تندی دارد6- افزایش وزن زعفرانافزایش وزن با نوشابه :افزایش وزن با گرد زعفران :افزایش وزن با مواد معدنی :افزایش وزن با رطوبت :7- زعفران چرب نیستاما ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که به دلیل مسافت دور و عدم امکان ملاقات حضوری و خرید از فروشگاه های اینترنتی زعفران چطور می توانیم زعفران درجه یک اصل را سفارش دهیم؟

چگونه زعفران اصل بخریم؟ تقلب های موجود در زعفران چیست و چگونه آن ها را بشناسیم؟ راه شناسایی تقلب زعفران کدام است؟ در این مقاله ما به شما در مورد تقلب در زعفران و راه و روش های شناسایی زعفران درجه یک اصل آموزش خواهیم داد.

لیست قیمت روز زعفران ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

نام محصولقیمت عمده کیلویی
زعفران سوپر نگین درجه یک110 میلیون تومان
زعفران سوپر نگین درجه دو108 میلیون تومان
زعفران نگین درجه یک106 میلیون تومان
زعفران نگین درجه دو99 میلیون تومان
زعفران سرگل درجه یک97 میلیون تومان
زعفران پوشالی درجه یک93 میلیون تومان
زعفران پوشال معمولی91 میلیون تومان
زعفران شکسته درجه یک80 میلیون تومان
زعفران دخترپیچ درجه یک76 میلیون تومان
زعفران سفیدی درجه یک8 میلیون و 500 هزار تومان
پرچم زرد زعفران درجه یک1 میلیون و 300 هزار تومان

زعفران جز ادویه های گران قیمت و پر مصرف در بین مصرف کنندگان ایرانی و خارجی است، و از خواص آنتی اکسیدانی که دارد می توان در صنایع قنادی، داروسازی، خوراکی و … استفاده کرد.
به همین دلیل، یکی از بزرگترین دغدغه های خریداران زعفران، خرید زعفران با کیفیت و مرغوب و البته اصل می باشد. به دلیل وجود دلالان و افراد سودجو در این حرفه، تقلب در زعفران بسیار زیاد شده است، همچنین این افراد با توجه به گران بودن زعفران، سعی می کنند زعفران تقلبی را با قیمت کمتر روانه بازار کنند و در نهایت باعث عدم اعتماد مشتری به فروشندگان زعفران می شود، و این امر یک نگرانی بزرگ برای افراد خریدار به وجود آورده است، در ادامه به شما راه هایی را معرفی می کنیم که با کمک آن ها می توانید زعفران اصل و درجه یک را خریداری نمایید.
پس برای اینکه در خرید زعفران و استفاده از آن دچار مشکل نشویم و بتوانیم انتخاب درست و مطمئنی داشته باشیم باید ابتدا راه های تشخیص زعفران اصل از تقلبی را یاد بگیریم.

راه های تشخیص زعفران اصل و تقلبی :

۱- مزه کردن زعفران

یکی از راه های شناخت زعفران اصل، مزه کردن یا چشیدن زعفران است، زعفران اصل مزه ی تلخی دارد و نباید مزه ای غیر از آن مثل مزه ی شیرین بدهد.
در صورت داشتن مزه ی شیرین قطعا به آن مواد قندی مثل آب قند جهت سنگین شدن وزن آن اسپری شده است، پس به این مورد هم حتما توجه داشته باشید.

۲- سر شاخه های رشته زعفران باید شیپوری شکل باشند

اگر کلاله زعفران را بررسی کنید متوجه می‌شوید که رشته‌های زعفران اصل شیپوری شکل هستند که یکی از مهمترین موارد تشخیص زعفران به شمار می رود.

تشخیص زعفران اصل از تقلبی

۳- تشخیص زعفران از رنگ آن

رنگ زعفران اصل تیره است. زعفران فقط در ابتدای فصل برداشت گل زعفران به رنگ روشن می باشد و هرچه زمان بگذرد رنگ زعفران به سمت تیرگی تمایل پیدا می کند.

۴- تقلب زعفران با گیاه گلرنگ

گیاه گلرنگ یکی از گیاهانی است که در تقلب زعفران به شدت از آن استفاده می شود وآن را با زعفران قاطی می کنند و به فروش می رسانند. این کار باعث سود زیاد برای سودجویان می شود.

۵- زعفران اصل و تازه عطر تندی دارد

شاید عطر زعفران را مهم ترین عامل اصل بودن و تازگی آن دانست، زعفرانی که تازه چیده شده باشد بوی بسیار تندی دارد و به محض اینکه درب آن باز می شود فضای داخل اتاق از عطر آن پر می شود.

۶- افزایش وزن زعفران

افزایش وزن در زعفران به چندین روش ممکن است :
۱- افزایش وزن با نوشابه
۲- افزایش وزن با گرد زعفران
۳- افزایش وزن با مواد معدنی
۴-افزایش زعفران با رطوبت

افزایش وزن با نوشابه :

کلاله های زعفران اکثرا به هم چسبیده و حالت چسبندگی دارند و همچنین کلاله زعفران مزه شیرینی به خود گرفته و این یعنی زعفران تقلبی است.

افزایش وزن با گرد زعفران :

گرد زعفران یکی از تولیدات خود زعفران است. اما افراد سودجو برای اینکه از زعفران بزنند و به نفع خودشان تمام شود، مقداری گرد زعفران لا به لای زعفران اضافه می کنند.

افزایش وزن با مواد معدنی :

مواد معدنی مثل ۱- نمک ۲- سرب

افزایش وزن با رطوبت :

رطوبت برای زعفران به مقدار کم لازم است اما مقدار زیاد آن باعث تیره تر شدن رنگ زعفران و افزایش وزن می شود. به طوری که زعفران حالت نمناک به خود میگیرد و کاملا مشخص است.

۷- زعفران چرب نیست

برای اینکه بدانید زعفران شما تقلبی نیست، رشته های زعفران را بین کاغذ کاهی و یا روزنامه قرار دهید. اگر روی کاغذ روغن و چربی مشاهده کردید، زعفران تقلبی است اما اگر زعفران پودر شود، زعفران اصل می‌باشد.

همچنین می توانید یک پر زعفران را درون یک نایلون پودر کنید و سپس آب سرد به آن اضافه کنید اگر پودر زعفران شروع به رنگ دادن کرد ( کم کم رنگ آن اضافه می شود ) زعفران خریداری شده اصلی خواهد بود.
اینها دلایلی هستند که خریدار باید به آن توجه داشته باشد.

چگونه زعفران اصل را بشناسیم؟

اما ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که به دلیل مسافت دور و عدم امکان ملاقات حضوری و خرید از فروشگاه های اینترنتی زعفران چطور می توانیم زعفران درجه یک اصل را سفارش دهیم؟

۱- برای خرید اینترنتی، مجموعه ی شهر زعفران از زمانی که زعفران تحویل مشتری میگردد به مدت ۳ روز امکان تست و بررسی می دهد و اگر زعفران بررسی شده باب میل مشتری نباشد یا به هر نحوی از زعفران خریداری شده رضایت کامل را نداشته باشد ، وجه مشتری به صورت تمام و کمال به مشتری برگردانده می شود.
۲- مهمترین پارامتر در شناسایی زعفران اصل انجام آزمایش های مربوط به تقلب زعفران است. در آزمایشگاه های تخصصی زعفران کلیه ی آزمایش های لازم جهت بررسی زعفران انجام می شود و مسئولان فنی مجموعه ی شهر زعفران اگر نمونه ی مشکوکی را ببینند به واحد انبار اعلام می کنند و زعفران قبل از ورود به حیطه ی بسته بندی، برگردانده می شود.
همچنین زعفران خریداری شده همانطور که قبل از خرید خود شرکت، تست و بررسی و آزمایش می شود، به دستور خود مشتری نیز می توان آزمایش را مجدد انجام داد و برگه ی نتیجه ی آزمون را صادر کرد و همراه زعفران برای شخص خریدار ارسال نمود.

تشخیص اصل بودن زعفران
در نتیجه حتما به این موضوع توجه داشته باشید که زعفران خریداری شما آزمایش شده باشد و برگه ی آزمایش نیز برای شما ارسال شود.
۳- اگر شما زعفران را برای صادرات بخواهید، مجموعه ی شهر زعفران کلیه ی سفارش شما را صفر تا صد انجام داده و برای شما به هر کشوری که بخواهید ( البته کشورهای قابل ارسال ) زعفران را ارسال می کند.
هنگام ورود زعفران به قسمت گمرک کشور برای خروج زعفران از ایران به کشورهای خارجی، مهندسین گمرک نیز از زعفران نمونه برداری می کنند و زعفران را تست و بررسی می کنند و اگر زعفران تست شده مشکلی داشته باشد اجازه ی خروج به آن داده نمی شود و حتی برند مورد نظر باید جریمه پرداخت کند.
مجموعه ی شهر زعفران با انجام تمام پروتکل های لازم برای زعفران، سعی دارد بهترین زعفران با کیفیت درجه یک برای خریداران عزیز چه در ایران و چه در سراسر جهان ارائه دهد و هدف ما رضایت مشتری از محصول است.
در صورت خرید زعفران شما می توانید با مسئولان فروش مجموعه ی زعفران تماس گرفته و سفارش خود را همین الان به ثبت برسانید.

ceo-shahresaffron

مجتبی قربانی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه‌های زیر کلیک کنید.

فرم مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *