آنچه در این مقاله می خوانید...

خرید پیاز زعفران قائنات چطوری پیاز زعفران را بکاریم؟مراحل کاشت پیاز زعفران :برای کاشت پیاز زعفران از چه کود هایی استفاده کنیم؟از کجا پیاز زعفران مرغوب و درجه یک را تهیه کنیم؟

خرید و نحوه ی کاشت پیاز زعفران

آنچه در این مقاله می خوانید...

خرید پیاز زعفران قائنات چطوری پیاز زعفران را بکاریم؟مراحل کاشت پیاز زعفران :برای کاشت پیاز زعفران از چه کود هایی استفاده کنیم؟از کجا پیاز زعفران مرغوب و درجه یک را تهیه کنیم؟

چگونه پیاز زعفران را بکاریم؟ مراحل کاشت پیاز زعفران چیست؟ پیاز زعفران مرغوب را از کجا تهیه کنیم؟ با ما همراه باشید تا با نحوه ی کاشت پیاز زعفران و خرید پیاز زعفران آشنا شوید.

خرید پیاز زعفران قائنات
چطوری پیاز زعفران را بکاریم؟

مراحل کاشت پیاز زعفران به شرح زیر است :
بهتر است قبل از کاشت پیاز در مزرعه ابتدا مزرعه را با سم های علف کش سم پاشی کرده و سپس کاشت پیاز زعفران را انجام دهید.
بهترین سم های علف کش برای قبل از کاشت زعفران عبارت اند از :
۱- تری فلورالین
۲- کربکس
۳- سیازین
که در این بین تری فلورالین بهتر از انواع دیگر است.

مراحل کاشت پیاز زعفران :

۱- از اواسط تیرماه تا اوایل شهریور زمین مورد نظر را شخم می زنیم تا زمین مواد لازم از خورشید را دریافت نماید و خاک زیر و رو شود.
۲- سپس زمین را صاف و هموار می کنیم تا آماده کاشتن شود.
نکته : لازم است زمین مورد نظر را مسطح نموده بطوری که کاملا یکنواخت باشد زیرا در صورت ناهمواری زمین ، بخشی ازآن که بلند است از آب کمتری برخوردار و بخشی که گود می باشد آب اضافی در آن جمع خواهد شد . کم آبی و پر آبی باعث عدم یکنواختی تولید گل در سطح مزرعه میگردد.
نکته دوم : زمین در هنگام کاشت بهتر است خشک باشد ( زمین مرطوب را نمی توان استفاده کرد چون پیاز زعفران در زمین مرطوب از بین می رود )
۳- بهترین نوع کاشت پیاز زعفران در روش سنتی، کاشت پیاز به صورت ردیفی می باشد. به این صورت که چاله هایی به عمق ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر به فاصله ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر با بیل برداشته می شود.

کاشت پیاز زعفران
نکته : در روش سنتی به چند شیوه می توان پیاز زعفران را کاشت :
۱-با استفاده از ابزار آلاتی مثل بیل
۲-با استفاده از حیوان : مثل الاغ یا گاو
۳-با استفاده از ماشین آلات مثل تراکتور ( پیشنهاد نمی شود )
۴-برای کاشت زعفران ۳ الی ۴ نفر شرکت می کنند،( البته این تعداد نفر برای مزرعه خیلی کوچک کاربرد دارد) نفر اول بیل می زند و چاله ای به عمق ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر ایجاد می کند. سپس نفر بعدی، پیاز زعفران را به دسته های ۵ تا ۱۰ تایی تقسیم می کند و نفر بعدی این دسته ها را داخل چاله می گذارد ( جهت جلوگیری از چرخش، پیاز را کمی در خاک فرو می بریم ) سپس نفر اول مجدد چاله ایجاد می کند و خاک آن را بر روی چاله قبلی می ریزد تا پیاز زعفران زیر خاک پنهان شود.

نحوه کاشت پیاز زعفران
نکته اول : توجه داشته باشید که دسته های پیاز زعفران که قرار است در چاله گذاشته شود حتما سر پیاز ها رو به بالا قرار گیرد.
نکته دوم : در دسته بندی پیاز زعفران بهتر است از ۳ تا ۵ پیاز ریز یا متوسط و ۲ یا ۳ پیاز بزرگ استفاده شود.
نکته سوم : دسته بندی پیاز زعفران بسیار مهم است. اگر پیاز زعفران به دسته های ۵ تایی تقسیم شود، گل زعفران دیرتر به عمل می آید ولی تعداد سال های برداشت به ۶ تا ۷ سال افزایش می یابد.
ولی اگر دسته های پیاز زعفران ۱۰ تایی باشد، گل زعفران زودتر به عمل می آید ولی تعداد سال های برداشت زعفران نهایتا به ۵ سال برسد.
دلیل این اتفاق این است که در اواخر فروردین و اسفند ماه پیاز زعفران تولید مثل می کند و اگه دسته ی پیازی که کاشت کرده ایم زیاد باشد ممکن است از بین برود. همچنین فاصله در هنگام کاشت مهم است اگه فاصله ی پیاز زعفران با یکدیگر کم باشد به علت تولید مثل پیاز زعفران ممکن است پیازها به یکدیگر بیش از حد نزدیک شوند و از بین برود.
۵- پس از اینکه مزرعه مورد نظر را کشت کردید در انتها به دلیل اینکه مزرعه ناهموار است باید خاک رس درجه یک را خرید و با ابزار آلاتی مثل فرغون خاک را به مزرعه اضافه کرد تا زمین به شکل هموار در بیاید.
۶-پس از کاشت ، در اوایل مهر تا اواسط مهرماه شما مزرعه را آبیاری کرده و بعد تا اوایل پاییز زمین را رها می کنید و منتظر می مانید تا گل زعفران به عمل آید.
۷-بعد از ابیاری بهتر است با یک تراکتور خیلی سبک ( تراکتور های کوچک ) که قابلیت شخم زدن را دارند مزرعه کاشت شده رو شخم میزنیم و سپس صاف می کنیم تا پیاز بتواند به اندازه کافی رشد کند و پیاز بتواند سر از خاک بیرون بیاورد
به این ترتیب شما می توانید پیاز زعفران را به صورت سنتی مورد کشت قرار دهید.

خرید پیاز زعفران

برای کاشت پیاز زعفران از چه کود هایی استفاده کنیم؟

استفاده از کودهای آلی که در زیر معرفی شده اند باعث افزایش عملکرد زراعت زعفران می باشد:
۱- کودهای حیوانی
۲- گود سبز
۳- ورمی کمپوست
برای اضافه کردن کود به زمین مورد نظر جهت کاشت پیاز زعفران، شما می توانید بعد از مرحله ی دوم ابتدا کود را روی زمین بریزید سپس مرحله ی سوم که کاشتن پیاز زعفران است انجام شود.
این روش بهترین روش برای کود دادن به پیاز زعفران است. زیرا زمانی که شما مرحله ی سوم را که کاشت پیاز زعفران است را انجام می دهید، همراه با بیل زدن، کود نیز قاطی خاک می شود.

خرید اینترنتی پیاز زعفران

از کجا پیاز زعفران مرغوب و درجه یک را تهیه کنیم؟

یکی از دغدغه های شما خریدار عزیز، تهیه ی پیاز زعفران مرغوب است.مجموعه ی شهر زعفران به شما این امکان را می دهد تا پیاز زعفران مرغوب خریداری کرده و آن را کشت کنید.
برای خرید پیاز زعفران و یا سوال در مورد کاشت پیاز زعفران شما می توانید با مسئول فروش مجموعه ی شهر زعفران تماس گرفته و اطلاعات لازم و قیمت پیاز زعفران را کسب کنید.

ceo-shahresaffron

مجتبی قربانی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه‌های زیر کلیک کنید.

فرم مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *